Belka
Czwartek, 21 Lutego 2019   imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Niespodziewane wydatki – jak sobie z nimi radzić?

Data publikacji: 2017-09-28, Data modyfikacji: 2017-09-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Niespodziewane wydatki – jak sobie z nimi radzić?

36 proc. sięgnęłoby po pożyczkę na rynku pozabankowym, ale niewiele mniej, bo 34 proc. zwróciłoby się o pomoc do rodziny lub znajomych. Ten wynik zdecydowanie wyróżnia Polaków na tle innych krajów, np. Rumunii, Czech czy Węgier, gdzie na pomoc najbliższych mogłaby liczyć jedna czwarta respondentów.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę GfK na próbie blisko 4000 respondentów z czterech krajów europejskich (Polska, Węgry, Czechy, Rumunia) oraz Meksyku na zlecenie brytyjskiej grupy finansowej International Personal Finance (IPF) działającej na rynku pożyczkowym. W Polsce należy do niej Provident, lider rynku pożyczek pozabankowych. W badaniu wzięli udział klienci IPF.

– Zanim zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę, warto zadać sobie kilka pytań: czy rzeczywiście potrzebuję pożyczki, czy będzie mnie stać na jej spłatę, czy nie mam innej możliwości sfinansowania swoich potrzeb. Badanie przeprowadzone dla IPF na rynku polskim pokazuje, że nasi klienci rozważają różne możliwości zanim sięgną po pożyczkę i dywersyfikują źródła finansowania swoich wydatków – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. 

Pożyczka – z banku, firmy pożyczkowej czy od rodziny?

36 proc. klientów Provident Polska zadeklarowało, że w sytuacji pilnego, niespodziewanego wydatku zdecydowałoby się zaciągnąć pożyczkę na rynku pozabankowym. Na nieformalną pożyczkę od rodziny i znajomych liczyłoby w tej sytuacji 34 proc. osób. Znacznie mniej, bo 15 proc. sięgnęłoby po pożyczkę z banku, a 13 proc. po oszczędności. 

Nieco inaczej na to pytanie odpowiadali nasi południowi sąsiedzi. Aż 42 proc. Czechów w sytuacji niespodziewanego wydatku sięgnęłoby po pożyczkę pozabankową, 24 proc. po oszczędności, 23 proc. pożyczyłoby pieniądze od rodziny, zaś tylko 8 proc. od banku. Najczęściej na zaciągnięcie pożyczki zarówno bankowej (21 proc.), jak i pozabankowej (53 proc.) byliby skłonni zdecydować się Rumuni. Węgrzy – poza rynkiem pożyczek krótkoterminowych, na którym ratunku w nagłej sytuacji szukałaby połowa badanych – stosunkowo często deklarowali zamiar pożyczenia od rodziny (26 proc. wskazań). Na pożyczkę w banku na niespodziewany wydatek zdecydowałoby się 12 proc. węgierskich respondentów.

– Niewielkie kwoty, które są nam potrzebne w krótkim czasie, coraz częściej pożyczamy właśnie w firmach pożyczkowych, a nie w bankach ze względu na prostsze formalności i szybsze procedury – zauważa Karolina Łuczak. – Powodem korzystania z oferty instytucji pożyczkowych przez wielu konsumentów jest też fakt, że nie spełniają oni wyśrubowanych kryteriów banków, np. nie mają umowy o pracę.  

Badanie pokazało, że ponad dwie trzecie klientów Providenta w Polsce (67 proc.) uważa, że firmy pożyczkowe pełnią istotną rolę w społeczeństwie, oferując wygodny dostęp do finansowania. Tylko jedna dziesiąta (11 proc.) respondentów się z tym nie zgadza. Warto podkreślić, że 81 proc. badanych stwierdziło, że firmy pożyczkowe w jasny i zrozumiały sposób przedstawiają wszystkie związane z pożyczkami koszty. 

O badaniu GfK dla International Personal Finance 

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w czerwcu 2017 wśród 3882 klientów Providenta w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Meksyku. Miało na celu poznanie opinii badanych dotyczących ich sytuacji finansowej i podejścia do pożyczania pieniędzy.

Provident Polska SA, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: Provident Polska SA
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  lipski

  Powiat lipski – należący do województwa mazowieckiego powiat, ze stolicą w Lipsku. Należą do niego gminy Lipsko, Chotcza, Ciepielów, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą oraz wspomniane wcześniej miasto Lipsko.

  Znaczna część powiatu znajduje się Równinie Radomskiej, mniejsza na Przedgórzu Iłżeckim, a przy wschodniej granicy możemy znaleźć Małopolski Przełom Wisły.

  Powiat ma przede wszystkim charakter rolniczy, ale możemy uświadczyć wiele atrakcji przyrodniczych, jak np. rezerwaty czy 27 pomników przyrody. Region jest również zachwalany przez wędkarzy, ponieważ posiada 4 rzeki - Iłżanka, Krępianka, Wisła i Kamienna. Turyści chętnie zwiedzają ruiny zamku średniowiecznego z XIII - XIV wieku w Solcu.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola